Qərbi Kaspi Universitetinin tələbələri öz layihələrini nümayiş etdiriblər
Fövqəladə Hallar Nazirliyinin Dövlət Yanğın Nəzarəti Xidmətində Ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illik yubileyinə həsr olunmuş tədbir keçirilib.
Tədbirdə Qərbi Kaspi Universitetinin tələbələri universitetin Texnoparkında işlədikləri bir neçə layihəni (BioMetan, RGB Silkworm, Techica Stone) nümayiş etdiriblər.Onlardan biri - BioMetan - biokütləni metan qazına çevirmək üçün nəzərədə tutulmuş qurğudur. Qurğu qaz xəttinin çəkilməsinin əlverişsiz olduğu yerlərdə qazın istifadəsi, qaza qənaət etmək istəyən fermerlərin istifadəsi üçün nəzərdə tutulub. Bu layihə STEAM Azerbaijan Festival-2022-də İnnovasiyalar sərgisi kateqoriyasında birinci yerə layiq görülüb.
Digər komandamız isə TECHİCA stone layihəsi ilə çıxış edir: plastiklərin təkrar emalı ilə hazırlanan bu qurğu həm səki daşlarının deformasiyasının, həm də plastik tullantıların təbiətə atılmasının qarşısını alır. Səkilərin deformasiya olmasının əsas səbəblərindən biri də yağış sularının alt qatlara ötürülərək torpağı aşındırmasıdır. Bu qurğunun kanal sistemi sayəsində suyu ya kanalizasiyaya, ya da tankerlərə yönləndirərək təkrar istifadə üçün depolamaq mümkündür.
RGB Silkworm layihəsinə gəldikdə isə bu layihənin əsas mahiyyəti bundan ibarətdir: baramalar adətən ağ rəngdə olur. İpəyin hazırlanma prosesində isə sonradan rənglənməsi həm əlavə xərc, həm də əlavə zaman sərfiyyatına səbəb olur. Bu layihədə tələbələrimiz baramaları mutasiyaya məruz qoyaraq onlardan birbaşa rəngli barama əldə edir.

Students of Western Caspian University showcased several projects they have been working on at the
During the event, students of Western Caspian University showcased several projects they have been working on at the university's Technopark, including BioMetan, RGB Silkworm, and Techica Stone.
One of these projects, BioMetan, is designed to convert biomass into methane gas. The device is intended for the utilisation of gas in locations where gas pipeline installation is impractical, as well as for farmers who wish to use gas for their needs. This project was awarded first place in the Innovation Exhibition category at the STEAM Azerbaijan Festival 2022.
Another team presented the TECHİCA Stone project, which aims to combat the deformation of stones and the disposal of plastic waste through the recycling of plastics. One of the main causes of stone deformation is the erosion caused by rainwater penetrating the soil layers. With the help of a channel system, this device redirects water either to the sewage system or to tankers for storage and reuse.
The focus of the RGB Silkworm project is on colorization. Typically, dyeing silk threads is an additional cost and time-consuming process. However, in this project, our students achieve direct colorization of silk threads by subjecting the silkworms to mutation.